• Učíme venku

• Snad nikdo z nás nepochybuje o tom, že pobyt na čerstvém vzduchu je pro tělo prospěšný. Vědci například vědí, že kontakt s přírodou posiluje imunitní systém, u dětí se pak díky pohybu snižuje riziko obezity. Podobných přínosů lze jmenovat mnoho. Otázkou je, zda a jak je pobyt venku a kontakt s přírodou prospěšný pro vzdělávání a celkový rozvoj dětí?

Již na konci 20. století byl uveřejněn rozsáhlý výzkum, který ukazoval, že školy využívající svého okolí pro učení dosahují lepších vzdělávacích výsledků. Překvapivým zjištěním bylo, že se to netýká pouze přírodovědných předmětů, kde se kontakt s přírodou očekává. Ale například i matematiky, čtení, psaní nebo společenských věd. Na to samozřejmě navázaly další a další studie, které tyto výsledky potvrdily. Zájemce o hlubši studium odkazujeme na publikaci: Tajemství školy za školou, Petr Daniš.

• Jaké důvody máme pro výuku venku?

• 1. Děti se ven těší! Výuka venku jim přináší jiný rozměr a více je baví. Být venku je pro ně přirozené.

2. Možnosti, které výuka venku učiteli i jeho žákům poskytuje vzdělávání zpestřuje. Žáci se tak o učení více zajímají.

3. Venku máme lepší náladu. My učitelé i naši žáci :-) Podporujeme tak zdravé vztahy.

• UČÍME SE VENKU
        • Projekt mnoha organizací, které podporují výuku venku. Webová stránka přináší zajímavé publikace zdarma ke stažení nebo výukové materiály.

Web: Učíme se venku